Arbetet vid badhusbryggan startas upp igen

Badhusbryggan genomgår ett kraftigt omtag. Under sommaren pausades arbetet med nu är det dags igen med start på måndag.

Efter ett sommaruppehåll för att skydda djur- och växtlivet i vattnet, återupptas nu arbetet vid Badhusbryggan den 9 september. Arbetet innebär att sponten, som sattes upp för att hålla vattnet undan under projektets gång, ska tas bort.

Arbetet kan orsaka en del störande ljud under dagtid, och som en säkerhetsåtgärd kommer Strandparken att delvis stängas av under veckan för att byggtrafik ska kunna röra sig smidigt.

Läs mer: Så blir nya Badhusbryggan

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.