Arbetet med plan för Sigtunas hamn går vidare

Dialogen kring nya hamnplanen i Sigtuna är klar.

Arbetet med att sammanställa det som framkom i samband med Dialog Hamnplan om framtidens hamn i Sigtuna är i full gång, under hösten har man bett allmänhet att höra av sig med synpunkter för hur hamnen ska se ut. Ca 120 personer har tyckt till om saken. Enköäen har också kompletterats med diskussioner med ungdomar på högstadiet. Planeringen går vidare nu enligt Sigtuna kommun. Idag är hamnplanen en parkeringsyta.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening