Foto: White Arkitekter & Sigtuna kommun

Arbetet med gångbryggor vid strandpromenaden startar i februari

Sigtuna kommun fortsätter arbetet med gångbryggor vid Strandpromenaden. Denna gång kommer biltrafik att stängas av.

Arbetet med att anlägga två nya gångbryggor vid strandpromenaden i Sigtuna närmar sig start. Som tidigare rapporterat inleds byggnationen i februari 2025 och beräknas vara klart i november samma år.

Inför byggstart har kommunen sett över växtligheten i området och beslutat att av säkerhetsskäl ta ner tre träd som är i dåligt skick och står nära cykel- och gångbanan. Dessa kommer att ersättas med fler nya träd.

Gångbryggorna anpassas efter den befintliga miljön och kommer att svänga ut runt skyddsvärda träd längs strandkanten. Dessutom byggs en lång sittbänk där besökare kan njuta av utsikten över Mälaren.

Under byggtiden kommer biltrafiken att ledas om, men räddningsfordon och boende i området har fortsatt tillträde. Gång- och cykeltrafikanter kommer att kunna passera under hela byggperioden.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening