April bästa månaden någonsin för märsta.nu

märsta.nu noterade den bästa månaden någonsin i april med 97 100 användare: - märsta.nu visade att vi är kommuninvånarnas främsta nyhetsmedia för att söka lokal information, kommenterar Daniel Iskander, chefredaktör och ansvarig utgivare.

Besökssiffrorna pekar bara uppåt för märsta.nu, månad efter månad. I april slogs det ett och ett halvt år gamla månadsrekordet från december 2015 då det var 92 000 användare på sidan, det nya rekordet lyder 97 108. Rekord slogs även för totala besök där 363 000 räknades in och visningar, 681 000.
– Vi gör egentligen samma jobba som vi alltid har gjort men vi hade några händelser i april som krävde extra mycket bevakning från vår sida, säger Daniel Iskander, chefredaktör och ansvarig utgivare.

Händelser som drog upp trafiken var så klart gripandet av terroristen Rakhmat Akilov i Steninge allé. Ett tag var det mer än 1000 besök i minuten på märsta.nu då hela Sveriges blickar vände sig mot diket i Steninge allé där terroristen grep. Även rapporteringen kring Uppdrag Gransknings program i Sigtuna kommun om misstänkt vänskapskorruption drog upp siffrorna och artikeln ”Starka reaktioner efter Uppdrag Granskning” drog hela 10 000 läsare.

Även på vår facebooksida har engagemanget varit stort och vi är nu nästan 6300 som gillar sidan. Bara senaste veckan har räckvidden varit 80 000 facebookanvändare.
– Vi gillar engagemanget på Facebook, det är ett bra komplement till diskussionerna på sidan men samtidigt uppmanar vi alla våra läsare att hålla god ton i kommentarerna. Vi spärrar dagligen användare som skriver saker med hot, rasism, spekulation och kallar folk för det ena eller andra, säger Daniel Iskander.

Starkt start i maj
Om takten håller i för maj kommer rekordet på 65 000 unika för månaden att slås inom kort, redan efter två dagar var vi över 20 000 unika besök.
– Vi fortsätter göra det vi gör bäst, att bevaka lokala nyheter dygnet runt, men glöm inte att tipsa oss, vi är mycket tacksamma att vi får in så mycket tips, det gör vårt jobb lättare, konstaterar Daniel Iskander.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening