En app som talar om vad som händer för unga har utvecklats av Sigtuna kommun.
Ungdomar ska få lättare att ta reda vad som händer runt om i kommunen, en ny app med nyheter, evenemangskalender och länkar till flöden från Instagram och Facebook kommer att underlätta för ungdomarnas nöjesliv. – Genom appen ska vi ge nischad och relevant information för just dem som vi vänder oss mot i vår verksamhet. Vi har medvetet valt att hålla den ganska enkel till en början för att efterhand bygga på med annan information om vi ser att det finns behov av det, säger Jens Storm, chef för fritidsgårdarna i kommunen, till kommunens hemsida
Eftersom ungdomarna anses ha kort planeringsspann så kommer det att finnas pushnotiser som talar om vad som händer samma kväll. Appen har utvecklats av Fritidsgårdarna i kommunen och målgruppen är 13-19 år. Även vårdnadshavare och personer som jobba med unga uppmanas ladda ner appen.
Notiser Just nu pågår en omfattande transport genom Märsta. Ett omkring 90 meter långt ekipage, med en transformator som väger cirka 150 ton, färdas genom kommunen. Transportens totala vikt uppgår till cirka 300 ton.
Blåljus Sent på måndagskvällen ryckte räddningstjänsten ut till en brand vid en industri på Metallvägen i Rosersberg. Det brann i ett antal pappersbalar utomhus, i anslutning till en byggnad.
Notiser Trafiken på E4 mellan Trafikplats Stora Wäsby (177) och Trafikplats Rosersberg (179) påverkas av ett pågående broarbete, som beräknas pågå till den 1 augusti.
Ung & Student Söndagen var inget undantag för sommar i kommunen. I Valsta var det många unga som passade på att spela fotboll eller göra en annan rörelseaktivitet.
Politik Under Sigtuna kommuns seminarium i Almedalen riktades fokus mot Arlanda – men samtalet kom snabbt att handla om något större: hela Sveriges tillväxt och kompetensförsörjning.
Nyheter Sigtuna kommun har fallit 57 placeringar i den årliga livskvalitetsrankingen "Bäst att leva" från tidningen Fokus. Kommunen hamnar i år på plats 215 av landets 290 kommuner.
Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.
Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.
Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.
Blåljus Under vecka 25 registrerades totalt 142 polisanmälningar i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 88 händelser som ska ha inträffat under just den veckan, medan resterande avser tidigare tidpunkter.
Notiser Sommarens semestertrafik är i full gång på Arlanda. Med en kraftig ökning av resenärer denna vecka väntas över 300 000 personer resa från flygplatsen – betydligt fler än tidigare veckor. Det ökade trycket har lett till köbildning, bland annat vid incheckningen hos SAS.
Blåljus En bil brann vid midnatt i kommungränsen, Väsby/Sigtuna vid Skånela, vilket medförde att vägen fick stängas av i samband med släckningsarbetet.