Foto: Sigtuna kommun/montage märsta.nu

App ska visa ungdomar vad som händer

En app som talar om vad som händer för unga har utvecklats av Sigtuna kommun.

Ungdomar ska få lättare att ta reda vad som händer runt om i kommunen, en ny app med nyheter, evenemangskalender och länkar till flöden från Instagram och Facebook kommer att underlätta för ungdomarnas nöjesliv.
– Genom appen ska vi ge nischad och relevant information för just dem som vi vänder oss mot i vår verksamhet. Vi har medvetet valt att hålla den ganska enkel till en början för att efterhand bygga på med annan information om vi ser att det finns behov av det, säger Jens Storm, chef för fritidsgårdarna i kommunen, till kommunens hemsida

Eftersom ungdomarna anses ha kort planeringsspann så kommer det att finnas pushnotiser som talar om vad som händer samma kväll. Appen har utvecklats av Fritidsgårdarna i kommunen och målgruppen är 13-19 år. Även vårdnadshavare och personer som jobba med unga uppmanas ladda ner appen.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.