Foto: Pressbild

Apoteksgruppen expanderar på Arlanda

Apoteksgruppen har vunnit en upphandling om att få driva apotek på Arlanda vilket innebär att de är kvar med sin enhet men kommer öppna ytterligare en.

Apoteksgruppen finns idag i Sky City men efter en upphandling kommer en ny enhet att etableras på Terminal 5 med utbud av egenvårdsprodukter rapporterar Dagens Handel. Avtalet med Swedavia sträcker sig till 2028 och den nya enheten på femman står klar till 2023.
– Det känns naturligtvis fantastiskt att fortsätta vara tillgänglig för våra kunder på marknadsplatser som denna. Att finnas för kunden och erbjuda ett ännu större utbud av egenvårdsprodukter och recept vid planerade eller oplanerade inköp bidrar till en säker och trygg start på utresa eller ankomst. Vi ser stor potential i den nya marknadsplatsen då vi tar oss an två stora lokaler, varav den ena kommer vara bra strategiskt placerad även ur ett varumärkesperspektiv och hjälpa oss bygga vårt varumärke starkare, säger Viktor Hjelmqvist, etableringschef på Apoteksgruppen, till Dagens Handel.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.

Taxfree på Arlanda ofta dyrare än nätbutiker

Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.

SAS satsar på ny flygplansflotta

Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening