Apotek på Stora Gatan startar med födelsemärkeskontroll
Apoteksgruppen på Stora Gatan i Sigtuna är ett av apoteken som inför födelsemärkeskontroll.
Nio av Apoteksgruppens apotek kommer starta med födelsemärkeskontroll. Detta för att man ska öka undersökningskapaciteten för att upptäcka hudcancer i samhället. Genom kontrollen kan man avlasta vården och göra det mer lättillgängligt för patienten. – Dermly är en vårdgivare som samarbetar med specialister över hela landet och kan remittera patienten vidare direkt om det är ett födelsemärke som behöver undersökas ytterligare. Det innebär att patienten får rätt hjälp så snabbt som möjligt, utan att behöva söka sig vidare själv inom vården. De får hjälp hela vägen, säger Erik Sjögren, försäljningsdirektör på Apoteksgruppen.
4000 svenskar diagnosticeras varje år med malignt melanom och av dem är det en av 500 som avlider. Dessutom ökar upptakten av cancertumörer i huden.
Undersökningen kommer att genomföras på apoteken med ett särskilt teleskop som ger höre säkerhet än vid en motsvarande digital undersökning via patientens egen mobilkamera. Efter 48 timmar får man remiss till specialistläkare om man behöver utreda födelsemärket vidare.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.