Foto: Krister Vikström/Kronofogden

Antalet skuldsatta ökade förra året

Antalet skuldsatta i kommunen ökade kraftigt förra året och uppgår till nästan 2200 enligt Kronofogden.

På tolv år har antalet skuldsatta i kommunen ökat från strax under 1800 personer till 2200. 5,63 procent av kommunens vuxna invånare är nu skuldsatta och mellan 2021 och 2022 var det en ökning med över 190 personer. 783 av de skuldsatta var kvinnor och 1416 var män. Det finns en pojke mellan 0-17 år som är skuldsatt till drygt 26 000 kronor, i övrigt finns inga mellan 0-17 år som är skuldsatta. De flesta skuldsatta är mellan 35-44 år med 574 personer vars sammanlagda skuld uppgick till 170 miljoner kronor. Den sammanlagda skulden i kommunen uppgår till 626 miljoner kronor.
– En stor del av ökningen beror på att skulderna växer konstant på grund av räntor. Men det handlar också om att vi får in fler skulder på högre belopp, säger Davor Vuleta, analytiker på Kronofogden.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).