Foto: Krister Vikström/Kronofogden

Antalet skuldsatta ökade förra året

Antalet skuldsatta i kommunen ökade kraftigt förra året och uppgår till nästan 2200 enligt Kronofogden.

På tolv år har antalet skuldsatta i kommunen ökat från strax under 1800 personer till 2200. 5,63 procent av kommunens vuxna invånare är nu skuldsatta och mellan 2021 och 2022 var det en ökning med över 190 personer. 783 av de skuldsatta var kvinnor och 1416 var män. Det finns en pojke mellan 0-17 år som är skuldsatt till drygt 26 000 kronor, i övrigt finns inga mellan 0-17 år som är skuldsatta. De flesta skuldsatta är mellan 35-44 år med 574 personer vars sammanlagda skuld uppgick till 170 miljoner kronor. Den sammanlagda skulden i kommunen uppgår till 626 miljoner kronor.
– En stor del av ökningen beror på att skulderna växer konstant på grund av räntor. Men det handlar också om att vi får in fler skulder på högre belopp, säger Davor Vuleta, analytiker på Kronofogden.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.