SL fördubblar biljettkontrollerna till fem miljoner: - Jag tror att det är en välkommen sommarpresent till alla hederliga stockholmare, säger trafiklandstingsrådet Kristoffer Tamsons (M) till Svenska Dagbladet.
Idag finns det 23 heltidsanställda kontrollanter i kollektivtrafiken, 2019 ska dessa vara 53 stycken, kontrollerna ökar från drygt 2,5 miljoner till fem miljoner per år enligt Svenska Dagbladet: – Vi tar ytterligare ett steg för att mota fusk och tjuvåkning i dörren och markera att kollektivtrafiken är till för hederliga betalande resenärer, säger trafiklandstingsrådet Kristoffer Tamsons (M) till tidningen.
Fusket anses mer utbrett på kvällar eftermiddagar och veckoslut. Det är då fler kontroller ska genomföras. Kontrollanterna ska också bli bättre att de som reser reducerat verkligen har rätt till rabatten. Bötesbeloppet i år höjdes från 1200 till 1500 kronor. Kostnaden för satsningarna tror man ska komma även från de utökade kontrollerna och mer därtill. Men det viktigaste anses vara att man skiljer på de som gör fel och de som gör rätt för sig.
Fusket i kollektivtrafiken anses kosta ca 267 miljoner kronor bara under 2016. Summan för alla skrivna böter var 40,6 miljoner men inte alla betalade. Intäkterna var även lägre än kostnaderna för kontrollerna (ca 41 miljoner).
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.