Foto: Norrtälje kommun

Antalet fall minskar kraftigt efter ny topp

Efter en topp i antalet coronafall har fallen minskat kraftigt de senaste tre veckorna.

Coronapandemin är inte över utan det rapporteras fortfarande in fall i både kommunen och landet. Tidigare i veckan gick Region Stockholm ut med att 265 personer vårdades på sjukhus med covid-19.
– Vi ser en fortsatt nedgång i antalet invånare som väljer att vaccinera sig vilket inte är bra. Jag vill uppmuntra alla över 18 år att ta emot de erbjudanden om vaccin som ges, sa Johan Bratt chefläkare i Region Stockholm.

Vecka 39 var det en topp i kommunen med 129 nya fall av covid-19 men det sjönk omgående till låga nivåer för vecka 40-42 där antalet nya fall var 7-8 stycken.

Nya medlemmar i Liberalernas styrelse

Politik Helen Kavanagh Berglund är nytt tillskott i Liberalernas styrelse under 2025. Anders Eriksson kvarstår som ordförande och Pernilla Bergqvist är alltjämt med i styrelsen.

Framsteg för kommunens kundservice

Notiser Sigtuna kommun har utsetts till en av de mest förbättrade organisationerna i kundservice enligt en kartläggning från undersöknings- och analysbolaget Brilliant Future.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening