Antalet coronafallen gick ner med 26 procent den senaste veckan.
Coronafallen i kommunen fortsätter ner efter toppen på cirka 250 för tre veckor sedan, för vecka 17 var det 114 bekräftade fall bland kommuninvånare. Det är en minskning med 26 procent sedan vecka 16. Sigtuna kommun har 230 nya fa per 100 000 invånare vilket i jämförelse med andra kommuner i landet är lågt. Även i jämförelse med topp 10 i länet är det lågt. Flest nya fall är det i Nykvarn med 660/100 000 invånare. Grannkommunen Vallentuna har 350 nya fall/100 000 invånare enligt siffror från FHM som Newsworthy har sammanställt.
Klicka i sliden för att se antalet fall vecka för vecka under pandemin
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Notiser Märsta pastorat varnar för utskick av biblar och barnböcker som just nu delas ut via post i Stockholmsområdet. Enligt pastoratet kommer dessa utskick inte från Svenska kyrkan eller Svenska kyrkan Märsta pastorat.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.