Foto: Norrtälje kommun
Foto: Newsworthy

Antalet fall kraftigt ner i kommunen

Antalet coronafallen gick ner med 26 procent den senaste veckan.

Coronafallen i kommunen fortsätter ner efter toppen på cirka 250 för tre veckor sedan, för vecka 17 var det 114 bekräftade fall bland kommuninvånare. Det är en minskning med 26 procent sedan vecka 16. Sigtuna kommun har 230 nya fa per 100 000 invånare vilket i jämförelse med andra kommuner i landet är lågt. Även i jämförelse med topp 10 i länet är det lågt. Flest nya fall är det i Nykvarn med 660/100 000 invånare. Grannkommunen Vallentuna har 350 nya fall/100 000 invånare enligt siffror från FHM som Newsworthy har sammanställt.

Klicka i sliden för att se antalet fall vecka för vecka under pandemin

Artikeln uppdateras

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening