Foto: Jamshid Jamshidi

Antalet bilar i kommunen ökar

Antalet registrerade bilar i kommunen ökade det senaste året.

2018 fanns 19250 bilar registrerade i kommunen, ett år senare var ökningen drygt 400 bilar och det fanns vid 2019 års slut 19 675 bilar. Några av länets kommuner har minskat antalet bilar, bland annat Sollentuna i Norrort som minskade med ca 400 bilar. Av grannkommunerna fanns det 18521 bilar i Väsby, vilket var en ökning med drygt 250 stycken. Även i Bro och Vallentuna ökade antalet bilar.

Totalt i länet ökade antalet bilar enligt Mitt i Stockholm trots att det var 10 av 26 kommuner som visade upp färre antal bilar 2019 jämfört med 2018.
– Ju större befolkningen blir desto fler bilar användas. Historiskt sett har vi bara sett en minskning av antalet bilar i samband med lågkonjunkturer, säger Anette Myhr, statistiker på Trafikanalys, till Mitt i Stockholm.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening