Foto: Arkiv/Daniel Iskandar

Anställda stal varor för 35 000

Två anställda vid en taxfreebutik på Arlanda stal varor till ett värde av 35 000 kronor.

Två anställda som bor i Uppsala och arbetade vid en taxfreebutik på Arlanda döms till villkorlig dom för omfattande stölder. De båda stal varor från Nuance Group i februari 2019. Åklagaren yrkade att brottet bör bedömas som grovt eftersom de båda har utnyttjat sin ställning som anställda för att begå brottet. De har haft tillgång till lokaler och kunnat röra sig fritt på gateside. De har också utnyttjat ett förtroende som arbetsgivaren gett dem.

Stölden gick till så att de anställda körde varor från Nuance groups lager till en annan verksamhetslokal. De båda erkänner brottet. Dock delar rätten inte åklagarens syn på att det är grov stöld utan stannar vid stöld av normalgraden. De döms båda till villkorlig dom.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening