Anställd på omsorgsboende döms för att ha misshandlat 70-årig kvinna

En tidigare anställd på ett omsorgsboende i kommunen döms för att ha misshandlat och ofredat en dement och delvis rullstolsburen kvinna i 70-årsåldern: - Vi är glada att personen fälls för sina handlingar, säger en anhörig till märsta.nu

Förra året rapporterade märsta.nu om att en anställd på ett omsorgsboende misshandlade en boende kvinna i 70-årsåldern. Anhöriga gick vidare med en polisanmälan och det hela har lett till en fällande dom. Den anställde, en 47-årig kvinna, döms mot sitt nekande.

Enligt stämningen hade den anställde knuffat ner den boende i en fotölj och slagit henne med öppen hand på kinden och på handryggen. Kvinnan knuffade även ner den äldre damen på golvet och tog tag om hennes armhålor, hon släpade damen sedan tio meter på golvet in på hennes rum.

Rätten anser att det är klarlagt att den anställda misshandlat och ofredat kvinnan, det fanns även två vittnen till händelsen som styrkte att den anställde agerat tveksamt vid hanteringen av den boende. Den anställde får betala 10 000 kronor i skadestånd till kvinnan, hon döms även till dagsböter på totalt 7000 kronor och villkorlig dom.

De anhöriga som anlitat en egen advokat för att driva fallet är nöjda med att det blev en fällande dom men hade hoppats på ett strängare straff:
– Det finns inget som ursäktar denna handling, att ge sig på en försvarslös äldre kvinna, säger en anhörig som märsta.nu varit i kontakt med.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening