Foto: Arkivbild/Daniel Iskander

Anställd hos Migrationsverket stal smörgås – Riskerar åtal

En anställd på Migrationsverket riskerar åtal och avsked efter att ha stulit en smörgås värd 79 kronor på Arlanda flygplats i maj.

Trots kollegors frågor betalade personen inte rapporterar SVT Gävleborg. Händelsen rapporterades till cheferna och en intern utredning inleddes. Internutredare vill nu att personalansvarsnämnden åtalsanmäler händelsen och rekommenderar avsked vid fällande dom, eftersom brottet skadat myndighetens förtroende. Den anställde har erkänt stölden.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.