Anställd hos Migrationsverket stal smörgås – Riskerar åtal
En anställd på Migrationsverket riskerar åtal och avsked efter att ha stulit en smörgås värd 79 kronor på Arlanda flygplats i maj.
Trots kollegors frågor betalade personen inte rapporterar SVT Gävleborg. Händelsen rapporterades till cheferna och en intern utredning inleddes. Internutredare vill nu att personalansvarsnämnden åtalsanmäler händelsen och rekommenderar avsked vid fällande dom, eftersom brottet skadat myndighetens förtroende. Den anställde har erkänt stölden.
Nyheter Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Nyheter SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.
Nyheter Under vintern har 62 viltolyckor rapporterats i Sigtuna kommun, vilket ligger nära genomsnittet för de senaste tio åren som är 60 olyckor för samma period.