Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Anställd fastklämd av truck

Under fredagen larmades polis och ambulans sedan en person klämts fast i bagagehanteringen.

På fredagen larmades polisen till Arlanda efter en olycka där en person blivit fastklämd vid bagagesorteringen rapporterar UNT.se. Olyckan, som inträffade klockan 14.34, involverade någon form av truck. Enligt polisens presstalesperson, Nadya Norton, ska personen ha blivit klämd eller påkörd. Den skadade behövde dock inte föras till sjukhus. Polisen utreder händelsen som en arbetsplatsolycka och har rubricerat den som vållande till kroppsskada.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.