Ännu ett nederlag för Wings

Wings noterade på söndagen sjätte raka förlusten när Väsby vann med 4-2 i Vilundaparkens ishall: - Vi vill vinna matcher och det här var inte den start som vi hade önskat oss, säger tränare Björn Lidström till Wings facebooksida.

Väsby satte två mål i powerplay i början och slutet av den första perioden. Uppförsbacken blev sen för lång för Wings:
– I andra skapar vi mycket och sätter press, går ikapp lite och har soprena frilägen som vi inte förvaltar, uppger tränaren Björn Lidström.

Wings fick lite kontakt i tredje med reducering av Mattia Johansson, men Väsby replikerade kort därpå innan Mattias Johansson på nytt gav Wings liv med 3.53 kvar att spela. I tom kasse kom sedan 4-2. Wingscoachen medger att det är en tung period nu:
– Det är utsatt att förlora matcher, men vi måste fortsätta tro och se de positiva sakerna, det är faktiskt en hel del som är det. Vi vill vinna matcher, det är inte den start vi önskat oss. Hockey är inte alltid enkelt, jag är övertygad om att det ska vända, sa Björn Lidström till Wings Facebook.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.