Så här ser det ut 2019 när Choice uppfört Comfort HotelFoto: Pressbild

Ännu ett hotell för Choice-kedjan på Arlanda

Norske hotellmogulen Petter Stordalen som äger Clarion Hotel Arlanda kommer att få bygga ännu ett storhotell bara 100 meter från det nuvarande.

Under dagen väntas Swedavia offentliggöra vem som får bygga det nya storhotellet bara 100 meter från Clarion Arlanda. Enligt Dagens Industri väntas Petter Stordalen som äger Calrion Arlanda få uppföra Comfort Hotel. En investering på 750 miljoner kronor. Comfort Hotel får en yta på 20 000 kvadratmeter med bland annat vinterträdgård och takterass.
– Efter en noggrann urvalsprocess har vi utsett Nordic Choice Hotels som operatör för vår nya hotellsatsning. Nordic Choice Hotels har tidigare etablerat det stora Clarionhotellet på Stockholm Arlanda Airport på ett utmärkt sätt. Det nya hotellkonceptet möter efterfrågan från den moderna fritidsresenären. Vi investerar stort i utvecklingen av en helt ny flygplatsstad för att stärka förutsättningarna för svensk tillväxt och tillgänglighet, säger Karl Wistrand, vd och koncernchef Swedavia, i ett pressmeddelande.

463 rum i 14 våningar
Comfort Hotel får 463 rum i 14 våningar, byggstart sker till sommaren och det står klart 2019.
– Detta har varit en av de tuffaste upphandlingarna i hotellbranschen jag någonsin varit med om. Och det känns helt fantastiskt att vårt koncept vann i konkurrensen med många internationella och nationella kedjor, kommenterar Petter Stordalen, ägare och styrelseordförande för Nordic Choice Hotels, enligt Dagens Industri

Comfort Hotel ses som en ”rebell” i kedjan där man skippar onådiga saker och lägger fokus på service, urbana och sociala ytor och en mix av både business och leisure till en lägre prisnivå.

Att orka med skiftjobbet på Arlanda

Partner På Arlanda kan ett skift börja före gryningen, sluta sent, eller vara förlagt på natten. Dessutom kan tempot växla snabbt beroende på trafiksituationen, och då är det lätt att tappa både energi och skärpa innan passet är över.

Vilken certifiering krävs för att bli personlig tränare i Sverige?

Partner Att bli personlig tränare i Sverige innebär mer än bara ett träningsintresse, det kräver rätt certifiering för att du ska kunna arbeta professionellt och bli anställningsbar på gym eller anlitad som egenföretagare. Utbildningskraven varierar kraftigt beroende på licens, arbetsgivare och om du vill jobba i Sverige eller utomlands.

Rosersbergaren Elin kan bli Årets VD

Näringsliv Elin Ingves Pyk från Rosersberg är nominerad till Årets VD 2025 i kategorin små företag. Hon är vd för Sevan och Sevan Hummus Factory, som har verksamhet i Rosersberg, och är en av tre finalister till utmärkelsen.

Comfort Hotel Arlanda utses till Comfort Hotel of the Year

Näringsliv Comfort Hotel Arlanda har återigen utsetts till Comfort Hotel of the Year under Strawberrys årliga Vinterkonferens, som hölls den 10–11 januari. Utmärkelsen delades ut inför tusentals medarbetare från hela Norden och är den tredje gången hotellet tar emot priset.

Minskad inrikestrafik påverkar Arlanda

Näringsliv Antalet resenärer på det svenska inrikesflyget har minskat kraftigt, vilket även märks på Arlanda, enligt en rapport från Transportstyrelsen. Jämfört med åren före 2019 har antalet passagerare nästan halverats.

Så här kan du spara pengar på dina dagliga utgifter

Partner Att hålla koll på sina dagliga utgifter är viktigt för att upprätthålla en stabil ekonomi. Genom att införa enkla sparstrategier kan du frigöra resurser för framtida behov. Dessa strategier är särskilt viktiga i dagens ekonomiska klimat.

Konkurserna ökade under 2025

Näringsliv Antalet konkurser i Sigtuna kommun ökade under 2025. Totalt gick 67 företag i konkurs, vilket är en uppgång med 16 procent jämfört med året innan.