Foto: MMS-Bild

Ännu ett gripande av en terrormisstänkt

I mitten av maj grep polis på Arlanda en man som nu misstänks för terrorbrott. Det är den tredje personen i år som gripits och misstänks för terrorbrott.

Mannen är 23 år gammal och var på väg att ansluta sig till en terrorklassad organisation rapporterar SVT Stockholm. Enligt TV-kanalen ska det ha varit PKK i Irak. Mannen greps i passkontrollen sedan Tyskland utfärdat en europeisk arresteringsorder. Attunda tingsrätt har beslutat att mannen ska utlämnas till Tyskland.
– Han nekar till brott och vi anser att det finns ett antal formella brister i arresteringsordern som gör det omöjligt att lägga den till grund för det beslut som tingsrätten har fattat. Vi kommer överklaga, säger advokat Thomas Olsson till TT enligt SVT Stockholm.

Tre gripanden i år
Tre personer har i år gripits misstänkta för terroristbrott på Arlanda, en av dem, en sollentunabo, dömdes nyligen till fängelse sedan han försökt ansluta till IS. 1:a april trädde Lagen om förbud mot terrorresor i kraft. Förundersökningen mot den 23-årige mannen som greps i maj pågår i Tyskland eftersom han inte har någon som helst anknytning till Sverige mer än att han använt Arlanda som transit.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening