Ännu en man utan uppehållstillstånd arbetade på Arlanda
Ännu en man som inte har tillstånd att vistas i landet arbetade på Arlanda avslöjar Aftonbladet.
I helgen rapporterade märsta.nu om att en man utan uppehållstillstånd arbetade på airside som mekaniker. På onsdagen gjordes ett nytt avslöjade av Aftonbladet då det visade sig att ännu en man upptäckts utan uppehållstillstånd.
Även denna man hade en ”badge” och arbetade på airside. Han var efterlyst och skulle utvisas från landet enligt Aftonbladet. Trots att efterlysningen gick ut i flera myndigheters system lyckades han alltså få en tjänstebricka av Swedavia och blivit säkerhetsprövad.
Nyheter Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Nyheter Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Nyheter Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Nyheter Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.