Någon släpade ut Annas tacka och slaktade den mitt på fältet.

Annas tacka slaktades på fältet

Anna Edbom upptäckte igår måndag att en tacka i hagen saknades, efter lite sökande insåg hon att någon släpat ut tackan ur hagen och slaktat den: - Det är hemskt att någon kan göra så, säger Anna till märsta.nu

Fåren i Ölsta Gård ägs av Anna Edbom, hon har nu 40 får kvar, detta sedan någon natten mot måndag släpat en tacka ur hagen och slaktat den alldeles i närheten:
– Man ser hur de har stuckit en kniv i den bara några meter från hagen där det finns blodspår, sen har de släpat den till diket och lämnat kvar inälvorna som man inte vill ha från djuret, berättar Anna när märsta.nu kommer på besök.

Det är första gången Annas får råkar ut för detta. Omedelbart när hon konstaterade faktum så försökte hon ta in fåren i ladan:
– De var uppjagade, knappt att jag och två hundar fick in dem. Det märks att någon människa jagat runt dem här för att få tag i fåret.

Anna säger att hon kommer polisanmäla incidenten. Hon är berättar att andra fårägare råkat ut för samma sak:
– Det är ju rätt dyrt att köpa ett helt får. Det förvånar mig ändå att någon gör det här, det är mycket folk som går och vältrafikerat, fortsätter Anna.

valet2026

Axelsson: Konsultnotan måste fram

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkte mannen nekar till brott

Nyheter Rättegången om ett elva år gammalt dödsfall i Sigtuna har inletts. Den åtalade mannen nekar till brott, rapporterar Dagens Nyheter.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.