Anmälan om penningförfalskning efter växling på Arlanda
En anmälan om penningförfalskning upprättades på Arlanda sedan en person växlade till sig pengar med hjälp av förfalskade pengar.
Ett växlingskontor på Arlanda flygplats har utsatts för ett misstänkt bedrägeri där falska sedlar användes rapporterar UNT.se. En person växlade till sig pengar med hjälp av förfalskade sedlar och lämnade platsen innan bedrägeriet upptäcktes. Den exakta summan är inte känd. Polisen uppger för tidningen att den här typen av brott är ovanlig, då sedelförfalskningar numera rapporteras sällan. En anmälan om penningförfalskning har upprättats.
Notiser Från och med den 6 januari genomförs en flygbesiktning av elnätet i Uppsala och Märsta. Syftet är att säkra en trygg elleverans till elnätskunderna.
Blåljus Polisen varnar för en ökning av bedrägeriförsök mot äldre i Stockholms län. Samtidigt har ett äldre par i Valsta i Märsta utsatts för grov stöld efter att okända personer tagit sig in i deras bostad.
Blåljus En personbil hamnade i diket vid avfarten till Rosersberg på E4 i riktning mot Märsta under måndagseftermiddagen. Avfarten stängdes tillfälligt i samband med bärgningsarbetet.
Nyheter En ny vädervarning har utfärdats med risk för lokalt kraftiga snöbyar som kan påverka Sigtuna kommun under måndagen. Snöfallet kan ge besvärliga förhållanden i trafiken och störningar i kollektivtrafiken.
Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.
Nyheter Ayla i Märsta riskerar att utvisas efter beslut från Migrationsverket, trots att hon har bott i Sverige sedan tonåren, gått i svensk skola och i dag arbetar inom omsorgen.
Nyheter Kraftigt vinterväder skapar omfattande problem på Arlanda, där både flygtrafik och bagagehantering påverkas. Resenärer har fått vänta i timmar och stora mängder bagage har samlats i terminalerna.
Blåljus En ordväxling mellan en taxichaufför och en kund ledde till polisinsats vid Arlanda under lördagsförmiddagen. En av männen misstänks nu för brott.
Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.