Brandkåren Attunda har beslutat om en taxeökning av sotning som börjar gälla från 1:a juli.
I ett pressmeddelande skriver Brandkåren Attunda att ökningen av taxorna i medlemskommunerna börjar gälla från 1:a juli 2016. Ett objekt kommer nu att kosta 460 kronor exklusive moms.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.