Foto: Magnus Granhagen

Andra raka nederlaget för Skånela

Skånela förlorade den svåra bortamatchen mot Varberg med 26-21: - Vi gör det bra, står upp och blir inte överkörda men missar en massa lägen bara, säger Jesper Östlund, assisterande tränare.

Skånela saknade Fredrik Olsson och sedan tidigare även Yosef Rahali, i matchen mot Varberg försvann även Iris Ganibegovic sporadiskt. Det gjorde att få fick spela mycket. Det kan ha varit en av anledningarna till att Skånela bara gjorde 21 mål:
– Det blev en del nya roller, vi tappar i dynamik i offensiven när Fredrik inte är med, likaså en försvarsspelare. De som spelade gör det bra, men orkar anse inte, vi går på få spelare, analyserar Jesper Östlund, assisterande tränare.

”Får jaga”
Det var en till stora delar jämn match Skånela hade sin enda ledning kring minut 20, därefter var Varberg i förarsätet och ledde i paus med 14-12. I andra skaffade man sig konstant 3-4-måls ledning och höll Skånela på avstånd.
– Vi är för dåliga i avslut fram för allt, missar bra lägen vilket gör att vi inte orkar hela vägen. Vi får jaga hela tiden, missar kanske 12-13 reda frilägen, då är det svårt att vinna, säger Jesper Östlund.

Källström främste framåt
Simon Källström satte sex bollar i mål och blev främste skånelait offensivt, men han borde ha gjort fler anser Östlund:
– Han missade mer än vi är vana att se. Han kanske skulle dragit in ett par till. Men det finns mycket att förbättra, spelmässigt är vi bra, vi blir inte överkörda, vi kan inte gå grina över detta utan ska kämpa ännu hårdare. Vi ska göra allt vad vi kan för att ta oss ur detta, vi vet hur vi ska hantera svackor

Målen
Källström 6, Ganibegovic 3, Nielsen 3, Axelsson 2, Söderman 2, Ladan 2, M.Nilsson 1, Filén 1, Frank 1

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.