Foto: Magnus Granhagen

Andra raka nederlaget för Skånela

Skånela förlorade den svåra bortamatchen mot Varberg med 26-21: - Vi gör det bra, står upp och blir inte överkörda men missar en massa lägen bara, säger Jesper Östlund, assisterande tränare.

Skånela saknade Fredrik Olsson och sedan tidigare även Yosef Rahali, i matchen mot Varberg försvann även Iris Ganibegovic sporadiskt. Det gjorde att få fick spela mycket. Det kan ha varit en av anledningarna till att Skånela bara gjorde 21 mål:
– Det blev en del nya roller, vi tappar i dynamik i offensiven när Fredrik inte är med, likaså en försvarsspelare. De som spelade gör det bra, men orkar anse inte, vi går på få spelare, analyserar Jesper Östlund, assisterande tränare.

”Får jaga”
Det var en till stora delar jämn match Skånela hade sin enda ledning kring minut 20, därefter var Varberg i förarsätet och ledde i paus med 14-12. I andra skaffade man sig konstant 3-4-måls ledning och höll Skånela på avstånd.
– Vi är för dåliga i avslut fram för allt, missar bra lägen vilket gör att vi inte orkar hela vägen. Vi får jaga hela tiden, missar kanske 12-13 reda frilägen, då är det svårt att vinna, säger Jesper Östlund.

Källström främste framåt
Simon Källström satte sex bollar i mål och blev främste skånelait offensivt, men han borde ha gjort fler anser Östlund:
– Han missade mer än vi är vana att se. Han kanske skulle dragit in ett par till. Men det finns mycket att förbättra, spelmässigt är vi bra, vi blir inte överkörda, vi kan inte gå grina över detta utan ska kämpa ännu hårdare. Vi ska göra allt vad vi kan för att ta oss ur detta, vi vet hur vi ska hantera svackor

Målen
Källström 6, Ganibegovic 3, Nielsen 3, Axelsson 2, Söderman 2, Ladan 2, M.Nilsson 1, Filén 1, Frank 1

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.