Bosse Anderson (C)Foto: Centerpartiet

Andersson ger inte upp snabbtåg

Skipstop slopas i december men Bosse Andersson (C) säger sig vilja fortsätta slåss för saken.

Det saknas nästan något som helst stöd för snabbtåg till och från Märsta. Trafikförvaltningen har även ansökt om nya tider från och med december för 2019 innebär att skipstop avskaffas helt i den nya vintertidtabellen som kommer.

En som dock inte ger upp är märstabon Bosse Andersson (C), ledamot i landstingsfullmäktige och ersättare i Trafikförvaltningen. Han hoppas kunna övertyga sina alliansvänner att få in snabbtåg på något sätt:
– Jag kommer fortsätta kämpa för att de 15.000 personer som reser till och från Sigtuna kommun varje dag ska få kortare restid. Trots den nya citytunneln kommer vi inte få fler avgångar under rusningstrafik vilket är otillräckligt för en kommun som väntas växa med 30.000 arbetstillfällen de närmaste åren. Snabbtågen är nyckeln till kommunens attraktivitet både för invånare och för företag. Därför kommer jag inte ge upp, säger Bosse Andersson (C) som även toppar listan för Centerpartiet Nordväst.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening