Andelen arbetslösa bland utrikesfödda går ner

I maj noterade Sigtuna kommun den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan februari 2020. Enligt Arbetsförmedlingen sjönk arbetslösheten bland utlandsfödda med 0,3 procentenheter till 13,4 procent.

Totalt sett ökade arbetslösheten i Sigtuna kommun till 8,2 procent i maj, en ökning med 0,2 procentenheter jämfört med samma period förra året. Detta innebär att 2 208 av 26 927 invånare i arbetsför ålder var inskrivna som arbetssökande, vilket är 159 fler än i maj förra året.

Arbetslösheten i Stockholms län ökar också, med en uppgång i 24 av 26 kommuner. Sigtuna har en högre arbetslöshet än genomsnittet i länet (8,2 procent jämfört med 6,5 procent). De lägsta arbetslöshetssiffrorna finns i Ekerö och Vaxholm (3,4 procent), medan Södertälje har den högsta (10,6 procent). För att nå samma nivå som Ekerö och Vaxholm skulle 1 292 fler personer i Sigtuna behöva sysselsättas.

Källa: Newsworthy och Arbetsförmedlingen

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.