Allvarlig trafikolycka i Märsta – Föraren förd till sjukhus
En allvarlig trafikolycka inträffade tidigt imorse på länsväg 263 mellan Tingvalla och Brandstation i närheten av Märsta. Polis och ambulans larmades till platsen efter att en bil hade voltat.
Vid ankomsten till olycksplatsen påträffades bilen i en avvikande position, och föraren var fastklämd i fordonet. Räddningspersonal arbetade snabbt för att befria föraren, och denne fördes sedan omedelbart till sjukhus med ambulans. För närvarande är skadeläget för föraren oklart och medicinska undersökningar pågår.
Den drabbade bilen har sedan bärgats från olycksplatsen för att underlätta för trafikflödet på vägen. Polisen har initierat en förundersökning med rubriceringen ”vårdslöshet i trafik” för att utreda händelseförloppet och de omständigheter som ledde till olyckan.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.
Nyheter I Aktuell Hållbarhets ranking över Årets miljökommun placerar sig Sigtuna i botten av kategorin Storstäder och storstadsnära kommuner, plats 42 av 46.
Nyheter Transportstyrelsen har slagit fast att A Flygbränslehantering AB (AFAB) inte får ställa egna krav på leverantörer som vill använda flygbränsleanläggningen på Arlanda.