Foto: Karolinska sjukhuset/Carin Tellström

Allvarlig situation med över 800 på sjukhus

Det råder en allvarlig situation nu i regionen då över 800 personer vårdas på sjuhus.

83 patienter i Region Stockholm får intensivvård just nu och 731 patienter med covid-19 är i behov av sjukvård vid akutsjukhus eller geriatrik. Situationen uppges vara allvarlig enligt Björn Eriksson, hälso- och sjukvårdsdirektör:
– Vi har nu en mycket allvarlig situation med högt tryck inom hälso- och sjukvården. Idag rapporteras 814 patienter med covid-19 på våra akutsjukhus och inom den geriatriska vården. Samtidigt har antal lediga vårdplatser varit få. Det har nu förbättrats något men fortfarande är det relativt små marginaler. Därför fortsätter vi att öppna fler vårdplatser successivt. Samarbetet mellan vårdgivare är avgörande för att använda hela sjukvårdssystemets resurser på bästa sätt, säger Eriksson till Regionens hemsida.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.