märsta.nu besöks mestadels via en mobiltelefon

Allt fler surfar mobilt

Den mobila trafiken till märsta.nu ökar med hela 14 procent de senaste två åren.

Trafiken från en mobiltelefon till märsta.nu är uppe i 7 av 10 användare, att jämföra med drygt 6 av 10 för två år sedan. Datorn tappar allt mer mark bland märsta.nu:s läsare, för två år sedan var det 25 procent som kom in till märsta.nu via en dator, nu är det enbart 20 procent. Även trafiken från paddor minskar, idag är det bara en av tio som kommer in via en padda.
– Allt fler kommuninvånare är uppkopplade och läser märsta.nu direkt i sin telefon vilket vi välkomnar. Vi har under året också gjort en bättre mobilanpassning för våra läsare som vi hoppas ska ge en bättre läsupplevelse, säger Daniel Iskandar, chefredaktör på märsta.nu

Totalt i år är det nästan 400 000 som besökt märsta.nu, exakt 70 procent av trafiken är från en mobiltelefon, 20 procent från en dator och tio procent från en padda. Årets mest klickade nyhet fram till idag är branden i bostadshuset på Norrbacka som drog 20 000 visningar.

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.