Nätverket Origo som hjäper hedersvåldutsatta kvinnor och barn i länet får ta emot allt fler samtal rapporterar SVT Stockholm.
Sigtuna kommun gick nyligen med i Origo, ett nätverk i länet som hjälper kvinnor och barn som är utsatta för hedersrelaterat våld. SVT Stockholm rapporterar nu att antalet samtal till Origo ökat med 50 procent de två senaste åren och att det främst är svenskfödda som står för ökningen. – Det är många fler vuxna i Stockholms län som tipsar om att vi finns och vilket stöd ungdomarna kan få. Majoriteten av ungdomarna som tar kontakt med Origo är ungdomar som är födda och uppväxta i Sverige, säger Dilek Baladiz till SVT.
Origo har också fått in en del ensamkommande flyktingungdomar som står för en del av samtalen men de står inte fr ökningen. Målgruppen för Origo är ungdomar mellan 13-21 år oavsett etnicitet, kön, religion eller sexuell läggning. Man har också rätt att vara anonym. – Till oss kommer allt från en 13-årig flicka som vill ha lite mer rörelsefrihet, till ungdomar som har hemliga relationer och är rädda för att det ska upptäckas av släktingar, berättar Dilek Baladiz enligt SVT Stockholm.
Nyheter Sigtuna har i juli uppmätt den högsta långtidsarbetslösheten sedan november 2022. Utvecklingen speglar ett bredare mönster i både länet och riket, men statistiken visar också tydliga skillnader mellan olika grupper på arbetsmarknaden.
Nyheter Länsstyrelsen har godkänt planerna på en ny solcellspark i Bärmö, strax utanför Sigtuna. Parken, som ska anläggas av Soltech Energy, kommer att täcka en yta på 109 000 kvadratmeter, motsvarande cirka 27 fotbollsplaner.
Notiser Från och med måndagen den 18 augusti övergår SL till hösttidtabell. För resenärer i Sigtuna kommun innebär skiftet inga förändringar i varken busstrafiken eller pendeltågstrafiken.
Blåljus Under vecka 32 registrerade polisen 145 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 59 händelser som ska ha inträffat under just veckan, medan resterande anmälningar avser tidigare tidpunkter.
Nyheter I grundskolor i kommunen går det i genomsnitt 13 elever på varje lärare. Det är fler än rikssnittet på 12 elever per lärare, visar ny statistik från Skolverket.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul varning för åska som gäller bland annat Sigtuna kommun på fredagskvällen. Mellan klockan 20 och 23 väntas kraftiga åskoväder med kortvarigt mycket hårda vindbyar, lokalt upp mot stormstyrka.
Notiser En kvinnlig skådespelare, känd från flera stora filmer och tv-serier, åtalas misstänkt för att ha stulit en Chanel-parfym värd 1 575 kronor från en taxfreebutik på Arlanda i mars i år.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun är nu 9,2 procent, en ökning jämfört med förra året. I juli fick bara 124 personer jobb, vilket är årets lägsta notering enligt Arbetsförmedlingen.
Politik Kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna, Mattias Askerson, har i ett brev till Region Stockholms ledning uttryckt oro över situationen inom ambulanssjukvården.
Notiser SMHI varnar för hög risk för skogs- och markbrand i delar av östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Risken bedöms som stor på många håll och kan snabbt förvärras vid torrt och blåsigt väder.
Notiser Efter år av misslyckade försök att hålla kanadagässen borta från strandpromenaden och badplatserna i Sigtuna har en rävattrapp gjort susen – åtminstone för stunden.
Blåljus SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.
Blåljus Under juli tog SOS Alarm emot 17 samtal om trafikolyckor i Sigtuna kommun. Det är något över det historiska snittet för månaden, som ligger på 14 samtal.