Resandet med kollektivtrafiken börjar återvända allt mer och fyra av fem resenärer uppges vara tillbaka inom SL-trafiken.
SL uppger att antalet som passerat spärrar i kollektivtrafiken inom pendel och tunnelbana är cirka en miljon per veckodag och något färre under helger, det innebär att 4 av 5 är tillbaka i kollektivtrafiken jämfört med innan pandemin, det är dock en större minskning på vardagar än helger. – Vi börjar nu se mönster i hur många som reser per dag och vi ser att resandet återhämtar sig snabbare på helger än på veckodagar. Att det är just arbetspendlingen som tar lite mer tid att återhämta sig kan vara tecken på att man inte nödvändigtvis väljer bort kollektivtrafiken utan snarare att man väljer att arbeta på distans i högre grad nu än 2019, säger Erik Norling, trafikdirektör på trafikförvaltningen.
Att fler reser kollektivt är bra för att minska köer i trafiksystemet på vägarna vilket underlättar för transporter på vägarna och minskade utsläpp. För Sigtuna kommuns del är resandet via Märsta station 14 procent under det normala enligt Goggles siffror över rörelse.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.