Delar av Alliansgruppen; Lars Björling (SfS) och OLov Holst (M)Foto: Daniel Iskander
Alliansgruppen vill inte ha med (V)
Alliansgruppen i Sigtuna kommun bestående av (M), (KD), (SFS) och (C) avser att bilda kommunledning utan Vänsterpartiet som Miljöpartiet föreslog under onsdagen: - Det finns för många låsningar mellan övriga partier om V och SD blandas in och det ger inte någon bra grund att bygga en stabil kommunledning på, säger oppositionsrådet Olov Holst (M).
Miljöpartiet bröt med Socialdemokraterna och föreslog en kommunledning som inkluderade alla partier utom Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna. Men en koalition med Vänsterpartiet ser Alliansgruppen och Liberalerna som otänkbart: – Vi vill verkligen försöka få till en så bred koalition som möjligt och det är därför väldigt positivt att MP visar intresse för att ingå i koalitionen. Men vi måste också vara realistiska och säkra på att partierna som ingår ska klara av att samregera fram till valet 2018. Med det sagt anser vi att varken Vänsterpartiet eller Sverigedemokraterna i dagsläget är möjliga att ha med i koalitionen, säger Holst i ett pressmeddelande.
Anledningen är att det ska finnas många låsningar mellan övriga partier om (V) och (SD) blandas in och det skulle inte ge en bra grund, menar Holst. Miljöpartiet har informerats om de nya förutsättningarna enligt Holst. Han hoppas dock att (MP) fortfarande vill vara med och skapa en kommunledning. Sverigedemokraterna beklagade Miljöpartiets besked om att inte ta med dem i en koalition medan Vänsterpartiet sagt att man ska ha flera möten om den trådande situationen.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.
Nyheter Antalet dödsfall i trafiken under julhelgerna har minskat kraftigt de senaste 20 åren. Inför årets julhelg har försäkringsbolaget If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna. I Sigtuna kommun sticker E4 ut.