Irene Svenonius (M), finansborgarråd, ser ut att regera vidare

Alliansen större än de rödgröna

Resultatet i Stockholms läns landsting är på det stora klart och visar att Alliansen är fortsatt störst men att (SD) är vågmästare.

Den borgerliga alliansen plockar hem 70 av Stockholms läns landstings 149 mandat, de rödgröna får ihop 64 mandat och SD är vågmästare med sina 15 mandat. Alliansen har den gångna mandatperioden styrt i minoritet.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening