Alexandra Lindskoog i samband med tävlingen i Kalmar. Foto: Henrik Andersson/fotohenke.se

Alexandra är klar för SM

Drill - Alexandra Lindskoog har nu kvalificerat sig för SM i Drill efter en bra tävling i Kalmar förra helgen.

Sigtuna Drill ställde upp med tre startande i Kalmar. Alexandra Lindskoog och Jenni Alm i klassen freestyle senior och Jenni med Linette Wennersten i duett. Alexandra slutade tvåa i det hårda startfältet som lockade 21 startande. Hennes poäng räckte även till en SM-plats i Borås 7-8 maj. Jenni slutade på plats 18 i soloklassen och i duetten blev det plats 7 av 8. Alexandra är en av favoriterna på SM och potentiell representant för Sverige i VM som går i Helsingborg i augusti.

Bild: Henrik Andersson/fotohenke.se

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.