Foto: Insändarbild

Aldrig tidigare har så mycket satsats i Valsta

Ända sedan maktskiftet 2017 har Valsta fått stor uppmärksamhet och stora satsningar för ökad trivsel och trygghet har gjorts i området på flera olika sätt.

Den moderatledda kommunledningen har arbetat systematiskt, metodiskt och långsiktigt för att öka tryggheten, motverka den utbredda segregationen och bryta utanförskapet som tidigare kommunledningar låtit bita sig fast i kommundelen. Det är inte ett arbete som kunnat genomföras över natt, utan det kräver tid och stora resurser. Under hela mandatperioden har vi tilldelat Valsta större resurser än någon annan kommunledning någonsin gjort.

Kommunledningen arbetar som sagt metodiskt med de stora frågorna. Därför utgår allt det arbete vi nu gör i Valsta från den stora medborgardialog som utfördes med Valstaborna 2018-2019. Baserat på medborgardialogen har vi bland annat genom projekten Trygga Valsta och Valsta 2030 utfört konkreta åtgärder som röjning av otrygga buskage, förbättrad belysning, trygga och upplysta tunnlar, fler bänkar, utegym, en aktivitetsyta med isbana framför centrum mm. Valsta 2030 består också av ännu fler långsiktiga satsningar och mer omfattande utveckling av området över tid.

God tillgång till kultur och fritidsaktiviteter är viktigt för att skapa trivsel och glädje i samhället. Det ökar trygghetskänslan genom att vanliga invånare vill, och vågar, besöka området. I mål och budget för 2022-2024 gav vi uppdraget att genomföra uppförandet av ett Kultur – och aktivitetscenter (KAC) i Valsta. Även denna idé kommer från medborgardialogen då invånarna efterfrågade en samlingsplats att lätt kunna mötas på och som skulle kunna bidra till trygghetsskapande vuxennärvaro. KAC föreslås placeras precis framför Valsta centrum, vilket kommer göra den tillgänglig för alla och skapar bra förutsättningar för att locka till sig fler besökare. En arkitekttävling ska utlysas för att byggnaden ska sticka ut, väcka uppmärksamhet och samtidigt passa såväl behovet som miljön på bästa sätt.

KAC kommer fyllas med spännande och lockande aktiviteter. Bland annat bibliotek, café, kök som kan hyras av privatpersoner och föreningar, mediastudios, hantverksverkstad, en s.k. black box (för musikspelningar, teater, mässor och fester), lokaler för dans och musik och någon form av lekland och kanske klättercenter. Bara för att nämna något av allt som ska rymmas i den 2000kvm stora byggnaden.

Uppförandet av KAC är en del av Samhällsbyggnadslyftet, ett kommunövergripande reformpaket med syftet att minska och motverka segregationen i kommunen och stärka hela kommunens attraktivitet. KAC är, förutom satsningen på skolor och förskolor, den största enskilda satsningen för att motverka segregation, utanförskap och otrygghet som gjorts i Sigtuna kommun. Det är en mycket spännande reform som kommer tillföra mycket för området och för hela kommunen.

Parallellt med kommunledningens omfattande arbete basunerar Socialdemokraterna ut att det är ”Valstas tur nu”. Det ger upphov till så många frågor. Varför var det inte Valstas tur under de 15 år som de hade makten? Varför lät man den organiserade brottsligheten få fäste och äta sig in i samhällsstrukturen? Varför lovade man Valstas invånare storstilade satsningar som aldrig blev av? Varför blundade man för signalerna om att otryggheten ökade och segregationen bredde ut sig? Varför skulle Valstaborna lita på Socialdemokraterna den här gången?

För den här kommunledningen har det varit Valstas tur sedan vi tog över 2017 och vi blundar inte för problemen som tidigare kommunledningar skapat. Vi står för att vi inte nått alla våra mål ännu, men lovar samtidigt att vi kommer fortsätta vårt arbete för att göra Valsta och Sigtuna kommun bättre. Det går inte alltid så fort som vi önskar. Särskilt inte när två år av pandemi lamslagit våra verksamheter. Men vi släpper inte ögonen från bollen och det vi gör för Valsta är inget politiskt spel för gallerierna. Det är på riktigt och det kommer att hända.

  • Olov Holst (M)
  • Gill Brodin (C)
  • Pernilla Bergqvist (L)
  • Bengt Hellström (KD)
  • Lars Björling (SfS)

Dags att stoppa den moderata misskötseln av våra skattepengar

Insändare Åtta år med moderatstyre har gjort Sigtuna kommun till länets mest skuldsatta kommun, ungdomsarbetslösheten stiger och företagsklimatet är det sämsta på tjugofyra år. Men istället för att investera sig ur krisen väljer Moderaterna att krympa kommunkassan och kasta pengar i sjön.

Äntligen kollektivtrafik i egen regi – ett viktigt första steg

Insändare Tisdagen den 23 september klubbade trafiknämnden beslutet att Sigtuna- och Upplands-Väsbys bussavtal skulle övertas i egen regi. Det är ett historiskt beslut som vi i Vänsterpartiet i Sigtuna kommun varmt välkomnar. Vänsterpartiet har länge drivit frågan om en kollektivtrafik i egen regi där vi har kontroll och rådighet över alla dess led och nu är vi äntligen på väg!

Stå upp för äldre kvinnors trygghet

Insändare När en kvinna i 90-årsåldern i Skåne nyligen utsattes för grovt våld blev det ännu en påminnelse om att även äldre kvinnor drabbas av dödligt våld i nära relationer. Samtidigt vet vi att våld och kränkningar också kan förekomma i äldreomsorgen.

Sigtunas kommuninvånare är inga labbråttor

Insändare Styret i Region Stockholm, bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet med stöd av Vänsterpartiet, har kommit överens om att SL ska köra bussar i Sigtuna kommun i egen regi. Detta riskerar att göra vår busstrafik sämre och dyrare, med färre avgångar.

kyrkovalet

På söndag kan du och fem miljoner andra gå och rösta i kyrkovalet

Insändare Det spelar roll för hela samhället vad kyrkan säger och gör. Svenska kyrkan har över 20 000 anställda – det spelar roll vem som ansvarar för arbetsgivarfrågorna.Svenska kyrkan förvaltar stora mängder fastigheter och skog – det spelar roll vilken syn på miljön som beslutsfattarna har.

Glöm inte bort tillväxten i valprogrammet

Insändare Med ett år kvar till valet arbetar Sigtunas lokala partiavdelningar intensivt med sina valprogram. Fokus ligger ofta på väljarnära frågor som skola, vård, omsorg, badhus eller cykelvägar. Ambitionen är att erbjuda ett smörgåsbord av löften som väljarna tycker verkar tilltalande. Men utan en förståelse för tillväxt riskerar dessa löften att bli tomma ord.

Ditt engagemang behövs i lokalpolitiken

Insändare Avfallsdumpning i naturen, höga hyror, kriminalitet, brister i skolan… Vad upprör och engagerar just dig? Att lyfta sina åsikter vid fikabordet eller på sociala medier ligger nära till hands, men ditt engagemang behövs också i vår lokala demokrati!

Dålig politik ger för få sommarjobb

Insändare I sommar har endast 121 ungdomar i gymnasieåldern fått sommarjobb via kommunen. Totalt finns det ca 2700 ungdomar i åldern 16-19 år och en stor andel av dem har gått arbetslösa hela sommaren. Det är sorgligt.

Skolan är viktigast för Liberalerna

Insändare Nu fylls våra skolor återigen med förväntansfulla barn. Här ska nya drömmar födas, klassresor startas och vår gemensamma framtid formas. För Liberalerna är det självklart att allt börjar med en riktigt bra skola – och arbetet sker både nationellt och lokalt här i Sigtuna kommun.

Sverigekortet gör resande tillgängligt för fler

Insändare Sommarsverige bjuder på något för alla. Från Ystad till Haparanda, från Stockholm till Göteborg kryllar det av smultronställen med natur, kultur och allt däremellan. Många svenskar vill se sig om i vårt vackra land - men höga priser på bussar och tåg gör möjligheterna begränsade för många.

Ingen ska lämnas ensam i hederns skugga

Insändare Sommarlovet ska vara en tid av frihet, inte en period av oro och rädsla. Ändå förs varje år barn och unga från Sverige för att könsstympas eller giftas bort mot sin vilja. Vissa återvänder aldrig till skolstarten.

Den moderatledda kommunledningen blundar för ungdomarnas verklighet!

Insändare Den moderatledda kommunledningen blundar för ungdomarnas verklighet! Unga i Sigtuna kommun har idag svårt att få jobb. Men istället för att agera väljer den moderatledda kommunledningen att blunda för verkligheten genom att prioritera skattesänkningar före våra ungdomars framtid. Vi vill istället införa en sommarjobbsgaranti för samtliga ungdomar i årskurs nio och på gymnasiet.