Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Äldreliga greps – Slog till i Sigtuna

En lika som slagit till mot äldre vid butiker runt om i Sverige, bland annat i Sigtuna, har åkt fast.

Två personer som misstänks för ett flertal olika brott utanför butiker runt om i landet har gripits rapporterar Expressen. Det rör sig om en rad grova egenmäktiga förfaranden och grova bedrägerier. Enligt tidningen har de varit ute på en landsomfattande turné som startade i somras. De som utsatts är äldre. Ett av stoppen blev Sigtuna. Personerna slog till utanför matbutiker bland annat.
– Vi förundersökningsbegränsar det inte, utan följer brottsligheten och läser anmälningarna på alla brott för att kunna koppla ihop det när det rör sig om seriebrott. Det här är seriebrott och grov organiserad brottslighet, säger Håkan Carlsson, chef för Polisens Circagrupp som utreder brott mot äldre, till Expressen

Listan av brottsplatser ska vara diger. Det rör sig om i stort sett likadant tillvägagångssätt. Gripandet ska ha skett i väst-Sverige.
– Vi följer de här ligorna och vill utreda så många brott som möjligt för att de äldre ska få upprättelse. Vi vill få stopp på det och lagföra dem, fortsätter Håkan Carlsson.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.