Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Äldre par bands och rånades i sitt hem

Ännu ett rån i Märsta inträffade under dagen rapporterar Aftonbladet. Ett äldre par ska ha bundits och rånats när de avbröt inbrottstjuvarna.

Ett äldre par bands och rånades när de försökte stoppa ett inbrott norr om Märsta rapporterar Aftonbladet. Det rör sig om en händelse om inträffade nu under dagen. Igår, tisdag kväll, inträffade ett liknande rån på Skolgatan i Märsta.

Larmet ska ha kommit till Polisen klockan 13.26 enligt tidningen. Det är två äldre personer som blivit bundna och hotade med vapen när de avbröt det pågående inbrottet.
– Vi är på plats, det har eventuellt varit ett inbrott kombinerat med stöld, säger Carina Skagerlind, presstalesperson vid polisen till Aftonbladet.

Ingen person ska vara fysiskt skadad men Polisen vill inte kommentera uppgifterna om paret. Ingen har heller frihetsberövats som misstänkt:
– Det råder förundersökningssekretess, säger Skagerlind till tidningen.

Vet du mer eller har bild? Kontakta redaktionen

Mord i Sigtunafjärden

51-årig man åtalas för mordet

Nyheter Åklagare har i dag väckt åtal mot en 51-årig man för mord på en kvinna som hittades död i en vak i Sigtunafjärden i januari 2015 i Sigtuna.