Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Äldre mer nöjda men känner även oro och ångest

De äldre har tyckt till om äldreomsorgen i kommunen och en klar majoritet känner sig bra bemötta och trygga.

Ca 330 äldre inom kommunens särskilda boenden och de som har hemtjänst har svarat på Socialstyrelsens undersökning för 2018. Drygt 9 av 10 anser sig bli bra bemöta av personal och 87 procent känner sig trygga.

Ett förbättringsarbete som inleddes 2016 börjar ge resultat enligt Kristina Holmberg, chef för äldre- och omsorgsförvaltningen. Arbetet inleddes inom hemtjänsten och redan efter första året så syntes en förbättring i resultatet.
– Enligt årets undersökning tycker även våra brukare på de särskilda boendena att många saker blivit bättre. Glädjande är också att se att en högre andel av de anhöriga till de på särskilt boende har svarat att de tycker att samarbetet med oss är mycket bra eller bra. 88 procent är en betydligt högre siffra än tidigare och faktiskt också bättre än snittet i såväl länet som riket, berättar Kristina Holmberg.

Undersökningen visar inte bara på positiva aspekter enligt Sigtuna kommun. De äldre klagar på ensamhet, problem med ängslan, ångest och oro.
– Sammantaget är det jätteroligt att se de förbättrade resultaten, men det är såklart inte bra att allt fler av kommunens äldre upplever att känner sig ensamma, att de känner mer ångest och oro och att de även mår lite sämre fysiskt, säger Kristina Holmberg

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.