Polis fick tillkallas till Arlanda under natten när en man hotade en busschaufför.
En busschaufför hotades av en berusad passagerare i 75-årsåldern under natten till tisdag rapporterar UNT.se. Händelsen inträffade under en färd där chauffören larmade polisen, som kunde ingripa och omhänderta mannen vid Arlanda. Larmet kom in strax efter midnatt, då chauffören rapporterade att passageraren hade blivit aggressiv och hotfull under körningen. Polisen bekräftar att mannen var berusad vid tillfället.
Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.
Nyheter SMHI varnar för kraftiga vindbyar i samband med skurar under fredagskvällen den 2 maj. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun och övriga delar av östra Svealand.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.