Polis fick tillkallas till Arlanda under natten när en man hotade en busschaufför.
En busschaufför hotades av en berusad passagerare i 75-årsåldern under natten till tisdag rapporterar UNT.se. Händelsen inträffade under en färd där chauffören larmade polisen, som kunde ingripa och omhänderta mannen vid Arlanda. Larmet kom in strax efter midnatt, då chauffören rapporterade att passageraren hade blivit aggressiv och hotfull under körningen. Polisen bekräftar att mannen var berusad vid tillfället.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.