Polis fick tillkallas till Arlanda under natten när en man hotade en busschaufför.
En busschaufför hotades av en berusad passagerare i 75-årsåldern under natten till tisdag rapporterar UNT.se. Händelsen inträffade under en färd där chauffören larmade polisen, som kunde ingripa och omhänderta mannen vid Arlanda. Larmet kom in strax efter midnatt, då chauffören rapporterade att passageraren hade blivit aggressiv och hotfull under körningen. Polisen bekräftar att mannen var berusad vid tillfället.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.