Äldre kvinna utsatt för bedrägeri

En äldre kvinna blev på tisdagskvällen utsatt för bedrägeri och lurad på ett stort belopp.

Det var via telefon som en person ringde upp en kvinna i 80-årsåldern i kommunen. Personen sa sig ringa från kvinnans bank och fick henne att föra över ett större belopp rapporterar UNT. En anmälan om bedrägeri i har upprättats och det finns i nuläget ingen misstänkt för brottet.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.