Under tisdagseftermiddagen kördes enligt uppgift en äldre kvinna på utanför Valsta Centrum: - Det finns vittnen som ska ha sett detta så vi hoppas att den som körde bilen självmant anmäler sig till polisen, säger en anhörig till kvinnan.
En äldre kvinna kördes på utanför Valsta Centrum, mellan centrumbyggnaden och Valstavägen (Mjölnergatan) strax innan klockan 16. Föraren av bilen ska sedan ha lämnat platsen utan att ha gett sig till känna. Vittnen var snabbt på plats enligt en anhörig och hjälpte kvinnan hem till sin bostad. Därefter fick hon skjuts av en familjemedlem till akuten.
Den anhörige berättar för märsta.nu att vittnen noterade registreringsnummer och ett signalement på föraren, man hoppas nu att denne ger sig till känna självmant till polisen. Den äldre kvinnan fick sjukvård på akuten och skulle röntgas för att utesluta eventuella frakturer. En polisanmälan är gjord och nyligen sattes även kameror upp i området vilket inger hopp för att bringa klarhet i vad som inträffat. – Vi hoppas att polisen arbetar skyndsamt med detta så att den som körde bilen kan identifieras, uppger den anhörige för märsta.nu
Vet du mer om händelsen, kontakta Polisen Stockholm Nord på 114 14.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.
Nyheter Antalet dödsfall i trafiken under julhelgerna har minskat kraftigt de senaste 20 åren. Inför årets julhelg har försäkringsbolaget If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna. I Sigtuna kommun sticker E4 ut.
Nyheter En misstänkt plundring har upptäckts vid ett vikingatida område nära Fornsigtuna. En anmälan är på väg till länsstyrelsen i Stockholm. Fyndet är det tredje kända fallet på kort tid i Mälardalen.
Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.