Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Äldre i Sigtuna känner sig ensammast

En studie från Socialstyrelsen visar att äldre i Sigtuna känner sig ensammats.

Personer som bor på äldreboenden besväras oftare än ensamhet än de som bor kvar hemma och får hjälp av hemtjänsten, det skriver Mitt i Stockholm. En rapport från Socialstyrelsen visar att äldre i Sigtuna känner sig ensammast, här är det 80 procent av de som svarat som besväras av ensamhet, antingen då och då eller ofta. Länssnittet är 74 procent.

Bakom Sigtuna följer äldre i Vallentuna (73 procent), Upplands-Bro (71 procent) och Södertälje (70 procent). I Danderyd är det varannan som känner sig ensamma, det är länets lägsta siffra, nio procent lägre än Österåker som har näst lägst tillsammans med Nacka och Norrtälje på 61 procent.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.