Det arrangerades en virtuell cykeltur på Äldre- och omsorgsboendet Ymer under måndagen.
De boende på äldre- och omsorgsboendet Ymer i Valsta fick i måndags vara med på en virtuell cykeltur. Cykeln var kopplad till en skärm med gattuvy och för att väcka minnen och få brukarna att motionera så fick de bestämma en adress som de skulle cykla till. Det var mycket uppskattat av brukarna enligt Iris Fichter von Eichwald, enhetschef. – Det var populärt att besöka Sigtuna och kunna cykla runt på Stora Gatan. Att kunna berätta om upplevelse man har haft det tidigare i livet. Medan man cyklar i bekanta omgivningar, så börjar man berätta vad man har upplevt där. De brukare som satt och lyssnade medens dem väntade på sin tur, fick också en berättelse utifrån vad den som cyklade berättade, säger Iris Fichter von Eichwald.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.