Dietisten Camilla Lindström: - Vi har en befolkning som bara blir äldre och äldre. Att ha en dietist på kommunen handlar om ett förebyggande arbete. Tyvärr tror jag att många kommuner i stället väljer att skjuta kostnaderna på framtiden.Foto: Pressbild/Karl Kohvakka

Äldre äter bättre med buffé

Sedan Ärlinghem infört varm buffémat så äter de äldre bättre.

Sigtuna kommun har börjat servera varm buffémat i restaurangmiljö på äldreboendet Ärlinghem i Märsta. Idén kom från dietisten Camilla Lindström, som ville skapa en trevligare måltidsupplevelse för de äldre. Projektet, som drivs tillsammans med kökschef Adam Brolund, har fått positiva reaktioner från både personal och boende. Buffén erbjuder valfrihet och en social miljö, vilket har förbättrat de boendes matvanor och sociala sammanhang. Adam Brolund, som har lång erfarenhet från restaurangbranschen, betonar utmaningen och glädjen i att laga mat för äldre. Camilla Lindström uttrycker oro över att många kommuner idag väljer bort dietister, vilket hon anser är en negativ utveckling med tanke på en åldrande befolkning.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening