Albin Tingwall firade förra veckans seger med lunch på Valvet. Återstår att se om det blir sigtunabesök igen på lördagen. Foto: Insändarbild

Albin klar för final

Sigtunabon Albin Tingwall är klar för Idol-final om en vecka.

19-årige Albin Tingwall får vara med i Idolfinalen om en vecka. Han får sällskap av Nike Sellmar. Albin var i chock när han blev den första att ropas upp av programledaren Per Lernström.
– Å gud. Hjälp mig, prata! sa han i Tv4.

Idolfinalen går på Tele2 Arena i Stockholm. Dit kommer även ett antal gästartister, som Benjamin Ingrosso och Mis Li. Albin fångade tittarnas och juryns hjärta hela hösten. Nu är han dessutom storfavorit att vinna Idol. Senast Sigtuna kommun hade en Idoldeltagare i final var det Jens Hult.

Taco Bar öppnar på Sätuna

Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening