Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Akuta polisärenden minskade i juni

I juni minskade antalet akuta polisärenden i kommunen.

I juni fick SOS Alarm 348 samtal med akuta behov av polis i Sigtuna kommun, vilket är färre än genomsnittet för månaden. I hela Stockholms län rapporterades också färre akuta polisärenden än normalt, med 14 646 samtal jämfört med det vanliga 17 530. Totalt låg antalet 112-samtal under det historiska snittet i 23 av 26 kommuner i länet. Stockholm hade flest samtal per invånare, medan Lidingö hade minst. Juni är vanligtvis en månad med många akuta polisärenden, men i år var antalet samtal lägre än genomsnittet på 451 samtal för Sigtuna. SOS Alarms Gunnar Bergström uttryckte glädje över minskningen och hoppades på fortsatt goda siffror framöver.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.