Foto: Pressbild

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

AJet, som ägs av Turkish Airlines, har sin bas på Sabiha Gökçen-flygplatsen i den asiatiska delen av Istanbul och erbjuder både internationella och inrikesflyg. Enligt Swedavia är den nya linjen ett viktigt tillskott som möter den stora efterfrågan på resor mellan Sverige och Turkiet.
– AJets etablering på Arlanda visar på ett fortsatt starkt intresse för internationella resor. Den nya linjen ökar tillgängligheten till Turkiet och andra marknader i regionen, säger Charlotte Ljunggren, marknadsdirektör på Swedavia.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.