Air Leap som meddelat en satsning på Arlanda expanderar nu linjenätet.
Air Leap flyttar trafik från Bromma till Arlanda och har rutter till Gotland och Halmstad bland annat. Nu står det klart med en ny linje till Åbo från Arlanda. Starten för den är 24:e januari 2022. den kommer trafikeras med två dagliga turer, lunch och kväll, under vardagar och en tur på lördag till Åbo med retur på söndag. Några av flighterna kommer att mellanlanda på Åland. – Det känns mycket positivt att vi nu kan erbjuda Åbo en direktlinje med flera dagliga avgångar till Stockholm. Åboområdet har historiskt sett starka band till Sverige med bl.a. en stor svenskspråkig befolkning och med vårt plannerade samarbete med SAS ger vi nu möjlighet att via Arlanda ansluta till hela inrikes och utrikesnätet, säger Jon Melkersson, VD på Air Leap.
Näringsliv Regeringskansliet hyr Scandinavian XPO för de över 100 EU-mötena i år. Kostnaden uppgår till över 100 miljoner kronor som Arlandastad Group får för att upplåta fastigheten till Regeringskansliet.
Näringsliv Scandinavian XPO är redo för EU:s toppmöten som ska hållas under det första halvåret i år: - Vi är glada över att återigen få välkomna Regeringskansliet som en av våra kunder och ser fram emot att erbjuda dem vår högkvalitativa service och moderna faciliteter, säger Anna Bauer, VD för Scandinavian XPO.
Näringsliv Rototilt som tillverkar olika tillbehör till grävmaskiner har invigt sitt nya centrallager i Rosersberg som därmed flyttar ner från Vindeln.
Näringsliv Padelboomen är över och på flera håll i landet har hallar lagts ner, nyligen stängde We Are Padel i Rosersberg och hallen köps nu av ABS Wheels.
Näringsliv Avgiftshöjningar inom flyget trädde i kraft 1 januari: - Efter pausad höjning av avgifterna för flyget under 2021, på grund av pandemin, har avgifterna sedan bara fortsatt att öka för en bransch som fortsatt är under hårt tryck av pandemin och omställningen, så även för 2023, säger Fredrik Kämpfe, branschchef Transportföretagen Flyg.
Näringsliv Anna Stenströmer har rekryterats till Arlandastads Group som Hållbarhetsansvarig: - Jag brinner för ny teknik, nya idéer och nya sätt att tänka för en hållbar framtid, säger Anna Stenströmer i ett uttalande.
Näringsliv Explore Arlandastad har genom dotterbolaget Arlandastad F60 tecknat ett avtal med Sh bygg, sten och anläggning för att bygga infrastruktur i nya F60 företagspark.
Näringsliv RC Chocolat och Pâtisserie som haft två enheter på Arlanda kommer att öppna ytterligare fem: - Vår målsättning är att skapa mervärde på flygplatsen där vi vill erbjuda en unik smakupplevelse, med en effektiv och personlig service till alla som är på väg. RC ska vara den naturliga och goda mötesplatsen för alla resenärer på Arlanda, säger Charlotta Söör, grundare och delägare av RC.
Näringsliv Sigtuna kommuns Näringslivsdag på XPO bjuder också in kommunens många UF-företag: - Det ska bli jätteroligt att ha unga entreprenörer på plats tillsammans med alla etablerade företag i kommunen.
Näringsliv Swedavia har utsett Karl Eklund till ny flygplatschef för Arlanda: - Det är en viktig rekrytering som har landat. Jag är väldigt glad över att kunna hälsa Karl välkommen till Swedavia i början av nästa år, säger Peder Grunditz, COO för International Airports, på Swedavia.